Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz

Yüksek Doz Vitamin Takviyesi

Yüksek Doz Vitamin Takviyesi

Yüksek Doz C-Vitamini Serum (Iv-Uygulama)

Antioksidan etki oluşturulması be bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, koronavirüs salgını nedeniyle daha da önlem kazandığı şu günlerde, yüksek doz C Vitamin uygulaması, kliğinimizde uzman hekimler tarafından kişiye uygun yapılmaktadır. Yaşlanma karşıtı etkileriyle de bilinen C Vitamini takviyesi ; son dönemde koronavirüs ile mücadele için de başarıyla uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Aynı zamanda kanser hastalarının yüksek doz C Vitamini ile hızlı toparlanma sağlayabildiği, son dönemde yapılan araştırmalarda ortaya koymuştur.

 

Yüksek Doz C Vitamini Nedir ,Nasıl Ve Kimlere Uygulanır ?

IV terapi,(intravenöz terapi-damar serum yoluyla)ile kan dolaşımına doğrudan infüzyon sağlanarak, besinler vücut doku ve hücrelere güvenli ve etkin bir şekilde iletilir. Vücut tarafından hemen fark edilerek, vitamin ve minerallerin oral dozlarında görülebilecek ishal, mide yanması gibi potansiyel yan etkiler olmadığı gibi düşük besin seviyelerinin düzeltilmesine de yardımcı olur. IV terapi (damar yoluyla) , vitamin ve mineral solüsyonlarının damara serum yoluyla enjekte edilmesidir. Vitamin minerallerin oral yolla alımı, hücrelere %20-30 gibi bir yarar sağlarken, IV terapi güçlü bir sevk ve emilim sağlayarak %100 ‘ e yakın bir etki oluşturmaktadır. Bağışıklığı düşük/yetersiz olanlar, besinler absorbe etmede sorun yaşayanlar, kronik yorgunluk, fibromiyalji ,eklem romatizmaları, MS, kanser, ülseratif kolit, diyabet gibi rahatsızlıkları olanların, IV terapiye en çok ihtiyacı olan kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

 

Covid-19 Hastalığında C Vitamini Takviyesi

Yüksek doz C Vitamini uygulaması, Covid-19 hastalarının daha çabuk toparlanması için yapıldığı gibi, koronavirüse karşı koruyucu olarak da kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenerek daha sağlıklı kalabilmek, vücudun virüslere karşı dayanıklılığını arttırmak maksadıyla bu uygulama oldukça basit ve güvenlidir. Ağız yoluyla alınan gıdalardaki C Vitamini, bağırsaklarda emilir. Bağırsakların C Vitamini emebilme kapasitesi ise sınırlı olduğundan, gıdalar ile ne kadar C Vitamini alınsa da bu miktar sabit kalacaktır. Bu nedenle doktorlar tarafından kişiye uygun dozda belirlenen C Vitamini, damar yoluyla direk kana verilerek çok daha etkili sonuç alınabilmektedir. Yüksek doz C-Vitamini, belirli kanser vakalarında kullanılmış ve gelişmiş yaşam kalitesi ile tümör ölümü gibi pozitif sonuçlar görülmüştür. Aynı zamanda, yüksek dozdaki C Vitamini terapisi, kemoterapi süresince oluşan bulantı, ağrı, yorgunluk ve iştahsızlığı da büyük ölçüde azaltmaktadır. 10-20 mg/dL civarındaki kan düzeylerinde, C Vitamininin anti-viral etkileri görülür. Bu düzeye ancak damar yoluyla ulaşılır. Kan seviyesini, oral yol ancak 1.2-4.0 mg/dL çıkarırken, IV’de 50-90 mg/dL olmaktadır. IV C Vitamini alerji ve astım tedavisinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Yüksek dozlardaki intravenöz C Vitamini, Hepatit C tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda, Centre for Advanced Medicine’da yayınlanan makalede, IV-C Vitamini yaşamı tehdit eden H1N1 gribini ( domuz gribi ) başarıyla tedavi etmiştir. Bu hastalığa sahip Yeni Zellandalı 57 yaşındaki bir hasta, total solunum yetmezliği geliştirmiş ve hastane en sonunda ailenin de onayıyla IV C Vitaminine başvurmuştur. Hastaya 9 gün süresince yüksek doz C vitamini uygulandıktan sonra gelişmiş akciğer fonksiyonu ile terapi sonlanmış ve dışarıdan oksijen desteğine gerek dahi kalmamıştır. Her tedavide olduğu gibi yüksek doz C Vitamini uygulaması da mutlaka uzmanlığı olan doktorlar tarafından yapılmalıdır. Vitamin takviyesi öncesi branş doktorları ile ön muayene yapmak, sonrasında alınacak doza karar vermek gerekir.